• Home Om hobbyen Aktiviteter Om Jærgruppen Info Kontakt


NRRL nødsamband aktivert 10. juni 2011 med sentral deltagelse av lokale radioamatører

I forbindelse med flom- og rasproblemene i Oppland / Hedmark, samt at Telenor fra fredag ettermiddag hadde betydelige problemer med mobiltelefonnettet i Norge, ba Hovedredningssentralen for Sør Norge om assistanse fra NRRL for å få etablert samband. Det ble raskt mobilisert samband mellom Sola og Østlandet med kyndig bistand fra lokale radioamatører.

Situasjonen som oppstod, demonstrerer hvilken viktig rolle våre kunnskaper og vårt utstyr kan ha når det uventede inntreffer.

Les også rapporten på NRRL's nettsider:
www.nrrl.no/component/content/article/1-latest-news/258--nrrl-nodsamband-aktivert



Kort redegjørelse fra aksjonen ved LA8NRA Johnny - sambandsmanager i Jærgruppen av NRRL

Hans Christian LA5HPA ble ca 14:00 den 10. juni kontaktet av HRS via Petter Sørensen LA2PIA, som hadde fått en henvendelse fra HRS om han visste hvem de kunne kontakte for å opprette samband mellom HRS og Politidistrikt Lillehammer.

Hans Christian LA5HPA kontaktet meg, Johnny LA8NRA, direkte etterpå. Jeg fikk varslet NRRLs operative leder i Sør Norge LA9CKA Tom Rune som igjen fikk varslet NRRL samband Oslo's leder LA4PGA Trond.

LA5HPA og meg tok et raskt møte ca 15:00 i Sandnes, og begynte deretter og samle sammen utstyr og kontakte personell som kunne delta på aksjonen.

Vi vurderte det slik at vi trengte flere samband og ville satse på HF samt opprette flere mulige kommunikasjonsveier mot Østlandet. RTF ble kontaktet ved Tor Arne Stangeland LA8WNA, og D-Star nettverket ble linket sammen fra lokal repeater LD4VF -C og til østlandet. Dette var første linken mellom oss og Østlandet, og denne ble vel opprettet ca 16:00.

Vi opprettet den første kontakten mellom HRS og Østlandet ca 18:00 og kontakten direkte mellom HRS og sambandet på Østlandet var nå etablert. Med denne kontakten opprettet, aktiviserte vi vår signatur LE3LA for bruk fra HRD i denne aksjonen.

HF-stasjonen på HRS ble bemannet av oss, og link til Østlandet ble opprettet først på 80 meter, deretter på det nytildelte 60 meter båndet. For vår del så fungerte 60 meter båndet best.

Vi opprettet også en link via Echolink systemet direkte fra LA8DR og til Østlandet, og brukte denne også aktivt utover kvelden.

Vi opprettet radiobasert e-post til Follogruppen via Winlink systemet utpå kvelden og det ble foretatt utveksling av meldinger, og sjekk av kommunikasjonen på alle fungerende linker hver halvtime utover kvelden.

Ytterligere personell ble innkalt til HRS utpå kvelden, da vi fikk beskjed om at denne aksjonen kunne bli langvarig. Personell ble også satt i beredskap for innsats utover helgen dersom behovet skulle oppstå.

Jostein LA4WJ , Kjell LA6UKA og Inge LA1ONA møtte opp på HRS ca 22:00 og brifing ble foretatt.

Vi foretok et vaktskifte ca 00:00 og det ble kjørt tester / samband utover natten, før det ble opprettet sovende vakt for våre folk som var stasjonert på HRS hele natten.

Vi som hadde reist hjem for å sove, fikk beskjed ca 08:00 på lørdag om at vi ble dimittert fra HRS, og fortsatte med hjemmevakt for utrykning til HRS dersom situasjonen eskalerte igjen. Utstyret vårt ble stående igjen ute på HRS.




Epost fra HRS lørdag ca 12:30

111200B JUN

Ut fra mottatt opplysninger fra Telenor om at mobiltelefoni igjen skal fungere normalt, avsluttes innsatsen fra NRRL og man normaliserer situasjonen.

På lokalt nivå (NRRL) anmoder vi at eventuelt fortsatt sambandsbehov avklares med det enkelte LRS og eller gjennom egen / FORF representant i LRS.

Hovedredningssentralen Sør-Norge takker for innsatsen og at dere igjen viste at NRRL er i stand til å etablere reserve / nødsamband på kort varsel. Veldig bra !

HRS har som mål at vi etter sommeren kan foreta en gjennomgang av hendelsen og etableringen av sambandet.

Vi anmoder derfor om at NRRL lager en oversikt over personell som deltok, sambandsløsninger benyttet og evt. oppdrag i hendelsen.

Stein Solberg
Redningsinspektør
HRS Sør-Norge (LA1HRS)




Jeg takker alle de som var med på denne aksjonen for godt utført arbeide. Dette viser at vi absolutt er i stand til å bemanne sambandsoppdrag, og utføre disse oppdrag når det blir krevd av oss….

Jeg takker RTF for bruk av deres lokale D-Star repeater, samt hjelp vedrørende denne utover aksjonen.

Godt utført arbeide alle sammen……

73 de LA8NRA Johnny
Sambandsmanager LA1J




 

www.la1j.no                          Home | Lighthouse | Kontakt                                web by LA8OM